Aiheet
Asuminen ja rakentaminenHinnat ja kulutus

Maarakennuskustannusindeksi

Suomen virallinen tilasto (SVT)
Maarakennuskustannusindeksi kuvaa niiden kustannusten muutoksia, joita maarakennusalan yrittäjälle koituu panosten ostamisesta ja käyttämisestä. Maarakennuskustannusindeksistä tuotetaan pistelukuja osaindekseittäin sekä panosryhmittäin. Tiedot kerätään eri lähteistä ja julkaistaan kuukausittain.

Tuottaja:

Tilastokeskus

Tietokantataulukot

Julkaisut

Tilastokeskuksen mukaan maarakennusalan kustannukset nousivat 11,8 % vuoden 2021 joulukuusta vuoden 2022 joulukuuhun. Kustannusten vuosimuutos vaihteli osaindekseittäin kalliorakenteiden 14,2 %:sta betonirakenteiden 5,2 %:iin.

Lue lisää

tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, joulukuu
tietokantajulkistus | Maarakennuskustannusindeksi 2022
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, marraskuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, lokakuu

Tulevat julkaisut

Kuviot

Katso keskeiset tilastotiedot kuvioista.
24.01.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100

Voit ladata automaattisesti päivittyvän kuvion tiedot Excel-taulukkona valikosta tai kuunnella taulukkoa ruudunlukuohjelmalla tämän kuvion jälkeen.
Hyppää taulukon ohi
2015M012015M022015M032015M042015M052015M062015M072015M082015M092015M102015M112015M122016M012016M022016M032016M042016M052016M062016M072016M082016M092016M102016M112016M122017M012017M022017M032017M042017M052017M062017M072017M082017M092017M102017M112017M122018M012018M022018M032018M042018M052018M062018M072018M082018M092018M102018M112018M122019M012019M022019M032019M042019M052019M062019M072019M082019M092019M102019M112019M122020M012020M022020M032020M042020M052020M062020M072020M082020M092020M102020M112020M122021M012021M022021M032021M042021M052021M062021M072021M082021M092021M102021M112021M122022M012022M022022M032022M042022M052022M062022M072022M082022M092022M102022M112022M12
11-17 Kokonaisindeksi100,0699,50101,20100,96101,54101,46100,67100,1098,8198,5998,5898,4796,9796,2796,8396,4396,9197,7998,1498,0798,2199,0099,44100,18101,72101,99101,50100,45100,4099,8299,62100,05100,37101,04101,22102,53102,88103,00102,57102,19102,55103,73104,00104,37104,95105,28105,96104,83104,70105,11106,44106,41106,74106,08105,58106,07104,42105,04103,43103,38106,35105,78104,33100,5999,53100,43101,14101,15101,79101,83101,85103,06104,80107,62108,76108,00108,05108,62109,51110,70110,84112,31113,60113,77115,87117,58121,09124,73125,31128,24129,36127,54128,10128,37127,94127,20
12 Maarakenteet99,73100,58101,07101,19100,99100,7299,8699,2699,3399,3699,2698,5898,0597,8498,3698,2098,3598,5698,3298,3298,3499,0098,6999,44100,19100,0799,2999,2899,0998,6198,4198,8799,5299,8899,5499,65100,1599,9899,95100,32100,60100,52100,61100,81101,73101,91101,52100,81102,94103,27103,61103,70104,03103,47103,94103,96103,86103,68103,71103,73103,82103,28102,21101,27100,31100,91100,77100,62101,62102,04102,20102,65103,73104,71105,04104,81105,01105,52105,67106,27106,34107,32107,60107,38110,86110,95114,15116,35117,02118,95120,00120,21120,56123,30123,13121,71
14 Päällysteet103,8297,11105,76103,16105,83107,53105,11101,1492,9791,9791,7093,8587,7584,6286,1984,5586,2690,6093,1293,4193,2595,3598,92101,62108,76110,59109,84102,73103,62101,12100,09100,86101,55103,79104,49111,87111,45112,57110,25106,83109,46116,49117,53118,93118,59119,91124,71120,52113,47114,57120,36119,26120,98118,56114,20116,75107,19111,53101,91101,81119,22118,47113,3294,1690,0493,6498,2199,43100,0398,4898,46104,03109,31122,24126,78123,27121,82122,14125,27127,44126,25130,18136,90137,64137,22144,87152,59164,13164,08171,46168,57156,97160,93152,77151,19152,18

Taulukot

Katso keskeiset tilastotiedot taulukoista.
24.01.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100 osaindekseittäin

Maarakennuskustannusindeksin (2015=100) pistelukuMaarakennuskustannusindeksin (2015=100) vuosimuutos, %Maarakennuskustannusindeksin (2015=100) kuukausimuutos, %
11-17 Kokonaisindeksi127,2011,8-0,6
11 Pohjarakenteet128,0412,4-0,9
12 Maarakenteet121,7113,3-1,2
13 Kalliorakenteet122,8214,20,0
14 Päällysteet152,1810,60,7
15 Kunnallistekniset järjestelmät126,5012,1-1,2
16 Betonirakenteet120,775,2-0,1
17 Tekniset ja muut järjestelmät119,7910,5-0,2
20-22 Ylläpito yhteensä115,867,9-0,2
20 Teiden ylläpito116,249,50,0
21 Katujen ylläpito116,387,5-0,4
22 Ratojen ylläpito114,035,9-0,5
Murskaustyöt132,9319,1-1,8
Maarakennuskustannusindeksin kokonaisindeksiin ei sisälly seuraavat erillisindeksit: 20-22 Ylläpito yhteensä, 20 Teiden ylläpito, 21 Katujen ylläpito, 22 Ratojen ylläpito, Murskaustyöt.
24.01.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100, kokonaisindeksi kustannustekijöittäin

Tilaston asiantuntijat

Tiedustelut ensisijaisesti
Aaro Laakkonen
yliaktuaari
029 551 3868

Viittausohje

Viittausohje

Etsitkö aiemmin julkaistua tilastotietoa?

Ennen 5.4.2022 julkaistut tilastotiedot löytyvät tilaston arkistosivuilta.

Siirry arkistosivuille

Miksi tätä sisältöä ei näytetä?

Tämä sisältö ei näy, jos olet estänyt evästeiden käytön. Jos haluat nähdä sisällön, tarkista evästeasetuksesi.